Harry potter a fénixův řád

14. září 2009 v 15:45
Vrátit se musíme na konce čtvrtého ročníku, kde Harry v bludišti vzal do rukou Pohár čtyř kouzelníků, který bohužel působil jako přenášedlo a ocitl se i se Cedrikem Diggorim na louce u hřbitova. Viděl tam nejen smrt Cedrika, ale i povstání lorda Voldemorta a všechny jeho služebníky - Smrtijedy...
Pátý díl začíná, když se vrátí Harry na prázdniny do Zobí ulice. Hůlku teď nosí stále u sebe a snaží se z mudlovských zpráv vypozorovat něco zajímavého, něco, co by nasvědčovalo tomu, že se Voldemort opravdu vrátil a udeřil. Nic se však nedělo. Jednou, když ležel pod okny a poslouchal zprávy, strýc Vernon ho našel, pohádali se a Harry se šel projít. Cestou potkal Dudleyho a začal ho popichovat, poněvadž věděl, že si na něho Dudley nic nedovolí, když má hůlku. Pomalu šli spolu domů a Harry ho nepřestával popichovat. Dostali se do úzké uličky, když najednou se vytratila ze vzduchu všechna pohoda, hvězdy přestaly svítit a pouliční lampy zhasly! Harry věděl, co se děje - Mozkomorové! Ale co dělají tady v Kvikálkově? Vykouzlil proti nim patrona a zahnal je. Poté se tam objevila paní Figgová, o které se Harry dovídá, že je to moták. Harry odnesl bratránka domů a tam si to od strýce a tety slízl. Strýc Harrymu řekl, aby si sbalil věci a vypadl... V tu chvíli přišel Petunii hulák, ve kterém stálo: "Pamatuj na posledně, Petunie!"
A tak tam Harry zůstal. Strýc Vernon ho poslal do pokoje, kde zůstal snad pět dní. Neměl tušení, jak čas letí, ani kolikátý je den. Jednoho večera k němu do pokoje přišel strýc Vernon, že jedou na soutěž o nejhezčí trávník, na který byli pozváni. O pár hodin později slyšel dole v hale Harry kroky. To přece nemohli být Dursleyovi. Že by zloděj? Rychle vytáhl hůlku a pomalu sestupoval po schodech, kde uviděl snad deset lidí. Byli to kouzelníci a Harryho přišli odvést pryč odtud. Harry si sbalil kufr, vzal si svůj Kulový blesk, který dostal od Siriuse, a mohli vyrazit.
Přistáli s košťaty na nějakém špinavém náměstí. Pošuk Moody, který také letěl jako doprovod, podal Harrymu lístek a řekl mu, ať si ho přečte a neustále na něj myslí. Harry tak učinil a objevil se před ním dům - Grimmaldovo náměstí 12 (hlavní štáb Fénixova řádu). Nejdříve si pořádně zakřičí na Rona a Hermionu. Setkává se zde také se svým kmotrem Siriusem Blackem, od kterého se dovídá, že toto je jeho dům.
O několik dní později všem třem přijdou dopisy z Bradavic, ve kterých mají seznamy co koupit do školy. Ronovi a Hermioně navíc přijdou prefektské odznaky a Harry má velký vztek, že odznak nedostal on! Paní Weasleyová je šťastná a Ronovi vystrojí hostinu. Harry je dost podrážděný a vadí mu to. Při hostině podá Moody Harrymu fotku bývalého Fénixova řádu, v němž byli i Harryho rodiče.
O pár dní později se Harry vydává s panem Weasleyem na Ministerstvo kouzel, kde má mít disciplinární řízení. Potkává zde Luciuse Malfoye. Na disciplinární řízení mu přijde na pomoc Brumbál. Samozřejmě ho zachrání.
No, a je tu nový školní rok. Ve škole mají novou učitelku na Obranu proti černé magii Dolores Umbridgeovou, se kterou má Harry problémy, protože ona je učí pouze teorii a Harry se na ni obořil, že chtějí i praktické cvičení. Vysloužil si týden školního trestu, což obnášelo psaní. Profesorka mu dala brk a on zjistil, že to, co napíše na papír, se mu vryje na ruku.
Pomalu se také sbližuje s Cho Changovou, se kterou chodil Diggory.
Začíná mít také vidiny, že stojí před černými dveřmi a nemůže je otevřít... Jednou, opět má ten divný sen, stojí před dveřmi a je tam pan Weasley a náhle ho uštkne had. Harry se probudí a vyburcuje Rona. Brumbál tam posílá ředitele z obrazu, aby zjistil, co se stalo...ano, pan Weasley byl opravdu zraněn.
Všichni Weasleyovi s Harrym jsou posláni přenášedlem na Grimmaldovo náměstí, kde stráví Vánoce. Největší radost z toho má Sirius. Do nemocnice U Svatého Munga, kde pan Weasley leží, za ním přijdou všichni. Ron, Harry, Hermiona a Ginny při té příležitosti potkávají Zlatoslava Lockharta, jejich bývalého učitele, který přišel o rozum a také Nevillovy rodiče.
Na konci vánočních prázdnin za Harrym přijde Snape a oznámí mu, že ho bude cvičit v nitrobraně, aby uzavřel své myšlenky před Voldemortem. Harry z toho radost vůbec nemá.
Ve škole se to nedá vydržet. Umbridgeová pořád slídí. Harry, Ron a Hermiona vymyslí kroužek, který nazvali Brumbálova armáda (BA). Umbridgeová na to však příjde a Harryho obviní ze spiknutí. Brumbál bere vinu na sebe a prchá. Umbridgeová se stává ředitelkou Bradavic, ale nemá respekt. Všichni jí dělají naschvály. Fred a George Weasleyovi při té příležitosti spáchají opravdový poprask, ale ředitelka je chytí. Oni však (před celou školou) prohlásí, že už zde nebudou a odletěli na košťatech pryč. Dlouho si o tom všichni povídali...
Harryho hodiny nitrobrany jsou strašné. Jizva ho začíná bolet čím dál tím víc. Jednou, když Snape v kabinetu nebyl, si Harry všiml myslánky. Nakoukl do ní a ocitl se na Snapeových NKÚ. Všiml si také svého otce, Siriuse, Lupina a Červíčka. Jak je tak pozoroval, Harrymu přišlo, že se jeho otec chová strašně nafoukaně a nemohl přijít na to, jak se mohl dát dohromady s Lily... Z myslánky ho vytáhl Snape, který na něj začal neurvale řvát, ať vypadne, že mu už žádné hodiny dávat nebude. Harrymu vrtalo hlavou to, co viděl v myslánce, ale nakonec se na to zeptal Siriuse a ten mu vše vysvětlil.
Přiblížil se červen, a to pro pátý ročník znamenalo NKÚ a pro sedmý OVCE. Harry všechny zkoušky celkem zvládl, ale při písemné zkoušce z Dějin čar a kouzel usnul. Znovu se mu objevily černé dveře. Tentokrát jimi prošel do kruhové místnosti. Tam otevřel další dveře, tentokrát se ocitl v místnosti s regály plnými koulí. Harry tam viděl Voldemorta, jak mučí Siriuse... Probudil se. Byl konec zkoušek. Rychle to řekl Ronovi a Hermioně, ti mu ale nevěřili. Hermiona nabádá Harryho, aby se přesvědčil, zda je Sirius doma. Proklouzne do kabinetu Umbridgeové a pomocí letaxu se přenese do krbu v Siriusově domě. Nikoho nevidí, pouze Kráturu, který mu potvrdí, že Sirius v domě opravdu není. Vyleze z krbu a před ním se objeví Umbridgeová se svým vyšetřovatelským sborem. Hermiona namluví Umbridgeové, že Harry dával vědět Brumbálovi, že je ta zbraň hotová. V zapovězeném lese, kde je zbraň ukrytá, potkávají kentaury, a protože je Umbridgeová uráží, unesou ji. Ale mají spadeno také na Harryho a Hermionu. Ty naštěstí zachrání Dráp.
Teď se ale potřebují dostat na Ministerstvo kouzel. Přibíhají za nimi Ron, Ginny, Lenka a Neville. Chtějí letět s nimi. Harry tedy souhlasí. Lenka jim řekne o Testrálech a tak všichni letí - na ministerstvu kouzel rychle běží na Odbor záhad. Projdou až do místnosti se skleněnými koulemi, ale Voldemort a Sirius nikde. Zato najdou kouli, na které je napsané: "Od S. P. T. pro A. P. W. B. B - Pán zla a (?) Harry Potter"
Harry kouli vezme do ruky a v tu chvíli se před nimi objeví Smrtijedi pod vedením Malfoye a Belatrix. Chtějí tu věštbu.
Harry jim ji však odmítá dát a spolu s ostatními utíká. V jedné místnosti je Harry polapen, ale než mu stačí vzít věštbu, spěchají na pomoc členové Řádu: Sirius, Lupin a jiní. Harry hodí věštbu Nevillovi, ten ji ale nechytí a ta se rozbije, nikdo však obsah neslyší.
Belatrix zápasí se Siriusem. Nakonec Siriuse zabíjí. Ona utíká, ale Harry běží za ní. Setkají se v atriu. Tam se objevuje také Voldemort, ale i Brumbál. Utkají se a Voldemort prchá. Ale objevuje se zde Popletal a chtě nechtě musí přiznat Voldemortův návrat. Brumbál posílá Harryho do své pracovny, aby mu vše vysvětlil, Harry je zdrcen kmotrovou smrtí.
Asi po hodině se v pracovně objevil Brumbál. Harrymu vysvětlil, co se stalo, ale hlavně proč se to stalo. Řekl mu vše o té věštbě. Harry byl ze všeho zdrcen.
Ministerstvo oznámilo, že se Voldemort vrátil.
Je konec roku a na Harryho čekají další neúnosné prázdniny u tety a strýčka. Ještě před odjezdem do Zobí ulice se však ke strýci připojí Lupin a Moody a vysvětlí jim, ať na Harryho berou ohled nebo to pro ně dopadne špatně.
Harry se tomu zasmál. Byl rád, že za ním stojí tolik lidí...
5 harry
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.